مشکلات حین درمان:

در طول درمان ارتودنسی مشکلات ذیل محتمل می باشد:

1- جدا شدن براکتها: این حالت معمولا وقتی رخ می دهد که بیمار در هنگام خوردن خوراکیها دقت لازم را نکند و یا از غذاها و میوه های سفت استفاده کند. چنانچه براکتی کنده شود بهتر است به ارتودنتیست خود مراجعه نمایید. بدیهی است نصب مجدد براکت نیازمند تعیین وقت جداگانه و پرداخت هزینه می باشد.

 

2- شل شدن بندها: بندها(Bands) حلقه های فلزی هستند که معمولا دور تادور دندانهای آسیای بزرگ قرارداده می شوند. در صورت شل شدن سمان آنها لازم است بیمار هر چه سریعتر به مطب مراجعه نماید تا مجددا سمان گردند چرا که شل بودن بند در دراز مدت می تواند منجر به ایجاد پوسیدگی در زیر آن گردد.

 

 

3-اضافه بودن انتهای سیم: گاهی به دلیل حرکت دندانها به سمت جلو در حین درمان و یا چرخیدن سیم به یک سمت , انتهای سیم از تیوب انتهایی بیرون می آید و باعث آزار لب و گونه بیمار می گردد. در این مورد لازم است بیمار جهت برطرف کردن مشکل به ارتودنتیست خود مراجعه نماید و یا از مومهای ارتودنسی برای پوشاندن اضافه سیم استفاده کند.

 

4-خونریزی و تورم لثه ها: در بعضی بیماران مخصوصا کسانی که بهداشت دندانها را رعایت نمی کنند و یا در سنین بلوغ و تغییرات هورمونی (مثل بارداری) هستند لثه ها دچار تورم و التهاب می گردند. استفاده مداوم از نخ دندان مخصوص (Super floss) و دهانشویه هایی مناسب ارتودنسی (مثل Oral-B و Orthokin) می تواند در بهبود این وضعیت بسیار موثر باشد. در صورت سهل انگاری در بهبود این وضعیت , مشکلات بعدی ادامه درمان را سخت می کند.

 

 

5-ایجاد پوسیدگی یا لکه های سفید: لکه های سفید روی دندانها بیانگر فرآیند آغاز پوسیدگی می باشد. این لکه ها زمانی ایجاد می شوند که فرد بهداشت دندانها را حین درمان ارتودنسی جدی نگیرد. در صورت عدم درمان این لکه ها امکان ایجاد پوسیدگیهایی عمیق تر نیز وجود دارد.

 

6-کندی پیشرفت درمان: در ارتودنسی معمولا تغییرات مشاهده شده در چند ماه نخست درمان چشمگیر است, اما ادامه درمان که عمدتا شامل بسته شدن فضاهای باقیمانده و تنظیم ریشه دندانها است کند پیش می رود. این وضعیت گاهی برای بیماران خسته کننده می شود. از آنجایی که اهمیت مراحل بعدی درمان از نظر ایجاد اثبات نتایج کمتر از مراحل اولیه نیست بیماران باید سطح تحمل خود را بالا برده و تا پایان درمان صبوری کنند.

 

7-لقی دندانها: از آنجایی که جابجا شدن دندانها نیازمند تحلیل رفتن استخوان اطراف آنها می باشد , لقی مختصر دندانها مخصوصا در ماههای اول درمان طبیعی میباشد. البته لقی بیش از حد ممکن است به دلایلی همچون تماس پیش رس یا مشکلات پریودنتال ایجاد شود که در اینصورت حتما نیازمند توجه ویژه خواهد بود . لقی مختصر دندانها معمولا مدتی بعد از اتمام درمان ارتودنسی (حداکثر 3 تا 4 ماه بعد) بر طرف می شود و جای نگرانی ندارد.

 

 

آمار بازدید

0076465
امروز
دیروز
این هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه گذشته
کل روزها
544
132
739
1171
4283
5766
76465

پیش بینی امروز
600


IP شما:54.90.237.148

شبکه های اجتماعی

 

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید  

         

تماس با ما

آدرس مطب: کوی نصر(گیشا)-خیابان شهید علیالی غربی(پیروزی)-پلاک59-واحد 4

 تلفن: 02188230823-02188230822

ساعات پذیرش: یکشنبه ها و چهارشنبه ها ( از ساعت 17 الی 20)

لازم به ذکر است امکان تماس تلفنی جهت تعیین وقت ، همه روزه فراهم می باشد